SK Fotbal Hranice
[CNW:Counter]

Záchrana je náš prvořadý úkol, říká trenér Horváth

Ač to podle počasí nevypadá, začíná o víkendu jarní část Moravskoslezské fotbalové ligy. Zajímalo nás, jak se na soutěž připravovali fotbalisté SK Hranice, kteří díky špatným podzimním výsledkům a také odstoupení hlavního sponzora (LG.Philips Displays) budou na jaře řešit existenční problémy. Na otázky odpovídal nový trenér mužstva Valdemar Horváth.
Během zimy z týmu odešlo sedm hráčů (Vaculín, Segeťa, O. Pulkert, Lhotský, Bosák, Maňák a Sárközi). Místo nich přišlo pět hráčů (Jašíček, T. Kuchař, Dragon, Málek a Anastazovský). Je tato obměna dostatečná na to, aby mužstvo podávalo solidní výkony a hlavně sbíralo body nutné k záchraně?
Po nevydařeném podzimu bylo jasné, že mužstvo potřebuje změny. Zda to přinese požadovaný efekt uvidíme už v neděli v prvním zápase na Slovácku. Když se ale dívám na jednotlivé posty, uvítal bych v týmu ještě tak dva útočníky. Máme poměrně kvalitní obranu a zálohu, ale vepředu, kde nás nejvíc „tlačí bota“ máme stále problémy. Proto jsme v přípravě zkoušeli takovou improvizaci s Tomášem Pekným. Celkem se mu tam dařilo, tak uvidíme, jestli ho nakonec postavíme na hrot nebo do obrany.

Váš předchůdce Bedrich si často stěžoval, že týmu chybí vůdčí osobnost, hráč, který by dokázal na hřišti strhnout mužstvo a měl všeobecný respekt u ostatních hráčů i mimo hřiště. Podařilo se někoho takového v týmu najít?
Bylo to pro mě těžké hledání a zvlášť po nepodařených zápasech jsem říkal hráčům, že pokud tu takováto osobnost není, že si ji budeme muset vychovat, ale jde to hodně pomalu. Nejde hráči říct, tak, teď budeš vůdčí osobnost. Ti hráči to už musí mít v sobě a my je můžeme jen podpořit. Bohužel mužstvo takového vůdce bralo spíš jako rušivý element a proto se toho někteří, kteří by tuto roli mohli plnit, zalekli. Takže my musíme myšlení týmu převrátit a vysvětlit jim, že takovýto hráč mužstvu jen pomůže a očekávám, že zkušenější hráči jako Štěpán, Richter nebo Machač by mohli tuto roli plnit. Ale ostatní jim nesmějí házet klacky pod nohy a brát to jako křivdu když se někdo takto projeví.

Když jste dával dohromady plán zimní přípravy, měl jste určitě jasnou představu o tom, jak by měla probíhat. Nakolik vám tyto plány narušila letošní tuhá a hlavně dlouhá zima?
Co se týče hrubé přípravy, tak tam se nám vcelku podařilo zvládnout to, co jsme chtěli. Velkým problémem ale bylo trénovat někde na velkém hřišti. Za celou dobu jsme na velkém hřišti absolvovali jen dva tréninky. Naštěstí jsem tušil, že bude tuhá zima a tak jsme práci s míčem dělali začátkem ledna na našem malém škvárovém hřišti a pak když už se na hřiště jít nedalo jsme teprve dělali hrubou fyzickou přípravu. A teď v závěru přípravy jsme ještě využívali hřiště za nádražím - stoosmičku. Je tam sice hrozný terén, ale hráči si musí zvyknout na prostor velkého hřiště. Musí se orientovat a na hřišti správně pohybovat, musí ten prostor vnímat, nestačí to jen vidět na papíře.

Jak hodnotíte hru a výsledky v přípravných zápasech?
No, měl jsem s tím trochu problém, nebyl jsem zvyklý tolik prohrávat. Snažíme se hráčům vysvětlit, že nelze dělat rozdíl mezi přípravným a soutěžním zápasem. Pokaždé se musí hrát naplno a nelze po první obdržené brance říct je to jen příprava a zabalit to. Celkem mě překvapilo, že tomuto pocitu podléhali i zkušení hráči. Vštěpujeme jim, že se musí bojovat až do konce jakoby šlo o body.

Jak na tom jsou hráči po zdravotní stránce, objevila se nějaká zranění?
V posledních čtrnácti dnech to byly jen nějaké drobnosti, trénují všichni. Musím to zaklepat. Doufám, že se nám budou zranění vyhýbat, máme úzký kádr a každá ztráta by byla hodně citelná.

V neděli hrajete na Slovácku první mistrovské utkání, máte už jasno o sestavě?
Kostru týmu máme jasnou, teď už se rozhodujeme jen o dvou, třech postech. Definitivní odpověď nám dá poslední trénink v sobotu. Budeme se taky rozhodovat podle toho, v jakém složení nastoupí rezerva Slovácka, jestli tam budou mít posily z první ligy nebo ne.

Je zbytečné ptát se na cíl vašeho snažení, tím bude jednoznačně záchrana v soutěži…
Samozřejmě, o nic jiného bohužel nepůjde. A bude to ještě těžší o to, že klub ztratil hlavního sponzora. Funkcionáři oddílu jednali s vedením města o pomoci fotbalu. Zatím nevím, jestli už padlo nějaké rozhodnutí, takže bych chtěl touto cestou požádat město, o uvolnění nějakých prostředků, protože pro klub, město i region by to byla velká ztráta, kdyby se z Moravskoslezské ligy sestoupilo. Je to třetí liga, je oproti divizi hodně sledovaná, hráči jsou na očích a také pro mládež, která je zde na velmi dobré úrovni je daleko lepší pokračovat v této soutěži. A to už nemluvím o finančních podmínkách při odchodu talentovaného hráče do vyšších soutěží. Z MSFL se odchází za podstatně lepších podmínek než z divize. Byla by to pro město i okolí velká škoda, kdyby se nepodařilo soutěž zachránit.

Děkuji za rozhovor a budeme držet palce, ať se to podaří.
(viki)
provozovatel :: Moravská mediální
webmaster :: Radek Balko